მწვანე ინვესტიციებისა და ენერგოეფექტურობის პროექტების გასაძლიერებლად მწვანე ზრდის ფონდმა (GGF) სს იშბანკი საქართველოს ახალი დაფინანსება გამოუყო
25
Jul
ლუქსემბურგი და თბილისი, 11 ივლისი 2024 წელი - მწვანე ზრდის ფონდმა  (GGF) სს იშბანკი საქართველოსთან ხელი მოაწერა ხელშეკრულებას 7 მილიონი ევროს ოდენობით დაფინანსებაზე, რომელიც გამოყენებული იქნება ენერგოეფექტურობისა და განახლებადი ენერგიის პროექტებში.
GGF-ისა და იშბანკი საქართველოს პარტნიორობა მიზნად ისახავს მწვანე ინვესტიციების მხარდაჭერას, ენერგოეფექტურობის პროექტების გააქტიურებას საქართველოში, ადგილობრივი ეკონომიკის დეკარბონიზაციასა და უფრო მწვანე ენერგიის წყაროებზე გადასვლას.
ახალი ინვესტიცია ხელს შეუწყობს იშბანკი საქართველოს, გააუმჯობესოს მწვანე დაფინანსება ქვეყანაში, განსაკუთრებით ენერგეტიკისა და რესურსების ეფექტურობის ღონისძიებებისთვის. დაფინანსება შესაძლებელს გახდის ბანკისათვის, სესხები მისცეს კორპორატიულ კლიენტებსა და მცირე და საშუალო საწარმოებს, რომლებიც გეგმავენ ინვესტირებას არა მხოლოდ ენერგო დანადგარების პროექტებში, არამედ, მაგალითად, ენერგოეფექტურობის ღონისძიებების ზოგიერთ ისეთ პროექტში, როგორიცაა საცხოვრებელი კორპუსების მშენებლობა.
როგორც იშბანკი საქართველოს გენერალურმა დირექტორმა ჰ.ემრე ილმაზმა განაცხადა:  „საქართველოს ეკონომიკის გაფართოების პროცესში ენერგოეფექტურობისა და განახლებადი ენერგიის პროექტები გადამწყვეტია ქვეყნის მწვანე მომავლისათვის. აღნიშნული დაფინანსება ხელს შეუწყობს ბანკს სესხების დივერსიფიკაციაში და მხარს დაუჭერს მწვანე პროექტებს საქართველოში“.
იშბანკი საქართველოს გენერალური დირექტორის მოადგილე ჰაქან ქურალ მიიჩნევს, რომ: „სს იშბანკი საქართველომ კიდევ ერთხელ წარმოაჩინა ერთგულება მდგრადი მომავლის მიმართ. GGF-ის აღნიშნული 5-წლიანი სესხით ბანკი უზრუნველყოფს რეალური სექტორისათვის საჭირო მდგრად დაფინანსებას, რითაც მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანს მწვანე და განახლებადი ენერგიის პროექტებზე გადასვლის დაჩქარებაში“.
„GGF მოხარულია გააფართოოს პარტნიორობა იშბანკი საქართველოსთან. 2021 წლის პირველი შეთანხმების შემდეგ, 6,1 მილიონი ევროს ინვესტიციით, იშბანკი საქართველომ მნიშვნელოვანი მიღწევები წარმოაჩინა. ჩვენ დარწმუნებული ვართ, რომ აღნიშნული ახალი ინვესტიცია თანაბრად წარმატებული იქნება. ჩვენი თანამშრომლობა მიზნად ისახავს, მხარი დაუჭიროს საქართველოს ეკონომიკას და დაეხმაროს ბიზნესს ენერგოეფექტურობისა და კონკურენტუნარიანობის გაუმჯობესებაში“, - განაცხადა ოქსანა ბინზარუმ, Finance in Motion-ის რეგიონალურმა დირექტორმა.
GGF-ის შესახებ
მწვანე ზრდის ფონდი (GGF) ინვესტირებას ახორციელებს ღონისძიებებში, რათა შეამციროს ენერგიის მოხმარება, CO2-ს ემისიები და გააუმჯობესოს რესურსების ეფექტურობა 19 ბაზარზე სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპაში, კავკასიაში, უკრაინაში, მოლდოვაში, ახლო აღმოსავლეთსა და ჩრდილოეთ აფრიკაში. იგი აფინანსებს განახლებადი ენერგიის პროექტებს, კორპორაციებს, მუნიციპალიტეტებსა და ფინანსურ ინსტიტუტებს, რომლებიც მხარდაჭერილია ტექნიკური დახმარების ცენტრის მიერ.
2009 წლის დეკემბერში გერმანიის KfW განვითარების ბანკისა და ევროპის საინვესტიციო ბანკის ინიცირებით, ევროკომისიისა და სხვა ინსტიტუტების ფინანსური მხარდაჭერით, GGF მოიცავს კერძო ინვესტორების, საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტებისა და დონორი სააგენტოების ინვესტორთა მრავალფეროვან ბაზას. საკონსულტაციო მომსახურებას ახორციელებენ Finance in Motion GmbH და MACS Energy & Water GmbH. დამატებითი ინფორმაციისთვის ეწვიეთ www.ggf.lu.
სს იშბანკი საქართველოს შესახებ
სს იშბანკი საქართველო 2012 წლიდან ოპერირებს საქართველოში და არის თურქეთში უმსხვილესი კერძო ბანკის - სს თურქეთის იშბანკის შვილობილი კომპანია. სს თურქეთის იშბანკის მთლიანმა აქტივებმა 2023 წლის დეკემბრისათვის შეადგინა 83 ბილიონი აშშ დოლარი. სს თურქეთის იშბანკი წარმოდგენილია  1061 შიდა და 22 უცხოური ფილიალით 5 ქვეყანაში, ასევე 3 შვილობილი ბანკით და 2 წარმომადგენლობით კიდევ 5 ქვეყანაში. სს იშბანკი საქართველო აწვდის მრავალფეროვან საბანკო პროდუქტებსა და სერვისებს საქართველოში კორპორატიულ კლიენტებსა და მცირე და საშუალო საწარმოებს. დამატებითი ინფორმაციისთვის ეწვიეთ www.isbank.ge

GGF COMMITS NEW FINANCING TO ISBANK GEORGIA FOR BOOSTING GREEN INVESTMENTS AND ENERGY EFFICIENCY PROJECTS
25
Luxembourg and Tbilisi, 11, July 2024 – The Green for Growth Fund (GGF) has signed a EUR 7 million financing agreement with JSC Isbank Georgia to be used in energy efficiency and renewable energy projects.
The partnership between GGF and Isbank Georgia aims to support green investments, boost energy efficiency projects in Georgia and support the decarbonization of the local economy and transition to greener energy sources.
The new investment will support Isbank Georgia advance green financing in the country, particularly for energy and resource efficiency measures. The funding will enable the bank to on-lend to corporate and SME clients planning to invest in not only energy installations projects but also, for example, energy efficiency measures in some projects such as construction of residential buildings.
H.Emre Yılmaz, CEO of İsbank Georgia, said : “While Georgian economy is expanding, energy efficiency and renewable energy projects are crucial for the country’s green future. This funding will support the bank in loan diversification and support green projects in Georgia.”
Hakan Kural, Deputy CEO of İsbank Georgia, said : “JSC Isbank Georgia, once again demonstrating its commitment to sustainable future. With this 5 year-term loan from GGF, the Bank will provide the sustainable financing needed by the real sector making a significant contribution to accelerate their transition to green and renewable energy projects.”
“The GGF is delighted to expand the partnership with Isbank Georgia. Since the first agreement in 2021 with an investment of EUR 6.1 million, Isbank Georgia has shown remarkable achievements. We are confident that this new investment will be equally successful. Our collaboration aims to support the Georgian economy and help businesses improve their energy efficiency and competitiveness,” said Oxana Binzaru, Regional Director at Finance in Motion.
ABOUT THE GGF
The Green for Growth Fund (GGF) invests in measures to reduce energy use, CO2 emissions, and improving resource efficiency in 19 markets across Southeast Europe, the Caucasus, Ukraine, Moldova, the Middle East, and North Africa. It finances renewable energy projects, corporates, municipalities, and financial institutions, supported by its Technical Assistance Facility.
Initiated in December 2009 by Germany’s KfW Development Bank and the European Investment Bank, with financial support from the European Commission and more institutions, the GGF includes a diverse investor base of donor agencies, international financial institutions, and private investors. Finance in Motion GmbH and MACS Energy & Water GmbH provide advisory services. For more information, visit www.ggf.lu.
About JSC ISBANK GEORGIA
JSC Isbank Georgia has been operating in Georgia since 2012 and is a wholly owned subsidiary of Türkiye İş Bankası A.Ş., the largest private bank in Türkiye with total assets of $83 billion as of December 2023. Türkiye İş Bankası A.Ş. is represented with 1,061 domestic and 22 foreign branches in 5 countries, as well as 3 subsidiary banks and 2 representative offices in 5 more countries. JSC Isbank Georgia provides a wide variety of banking products and services to corporate and SME clients in Georgia. For more information, visit www.isbank.ge