მწვანე ზრდის ფონდი (GGF) და იშბანკი საქართველო აერთიანებენ ძალებს მწვანე ინვესტიციების გასაზრდელად
· 6.1 მილიონი ევროს სესხი მოახდენს CO2-ის შემცირებას, რაც ერთი წლის განმავლობაში 127 სახლის ელექტროენერგიით მომარაგების ექვივალენტურია. |
|
ლუქსემბურგი და თბილისი, 24 დეკემბერი, 2021 წელი - მწვანე ზრდის ფონდმა (GGF) იშბანკ საქართველოს 6.1 მილიონი ევროს ოდენობის ხუთწლიანი სესხი გამოუყო, რომელიც ქვეყნის მასშტაბით მწვანე ინვესტიციების განვითარებას, ადგილობრივი ეკონომიკის დეკარბონიზაციასა და სუფთა ენერგიის წყაროებზე გადასვლას შეუწყობს ხელს. ფონდის ტექნიკური მხარდაჭერის პროგრამის ხელშეწყობით კი მოხდება შესაბამისი უნარების გაძლიერება, რაც კიდევ უფრო გაზრდის ინვესტიციის ეფექტიანობას. ახალი ინვესტიცია ხელს შეუწყობს იშბანკ საქართველოს, გაზარდოს მწვანე დაფინანსება ქვეყანაში, კერძოდ, მოზიდული სახსრები მიმართოს ისეთი პროექტების დაფინანსებისკენ რომლებიც ენერგო და რესურს-ეფექტურია. აღნიშნული რესურსი საშუალებას მისცემს ბანკს, შესთავაზოს სესხები იმ კორპორატიულ და მცირე და საშუალო ბიზნესებს, რომლებიც, მაგალითად ენერგოეფექტური საცხოვრებელი შენობების აშენებას, ან მზის პანელების სისტემის დამონტაჟებას გეგმავენ. მოსალოდნელია, რომ ინვესტიციების შედეგად წლიურად დაახლოებით 3,700 მგვტ/სთ ოდენობის ენერგო რესურსები დაიზოგება და 700 ტონა CO2-ის ემისიის თავიდან აცილება მოხდება.
GGF-ის საბჭოს თავმჯდომარემ ოლაფ ზიმელკამ იშბანკი საქართველოს ინვესტიციის შესახებ განაცხადა: „GGF მოხარულია ითანამშრომლოს იშბანკ საქართველოსთან, რადგან ისინი ამჟღავნებენ დიდ პოტენციალს მწვანე ენერგიის ინიციატივების დაფინანსებაში. ფინანსებზე ხელმისაწვდომობა გადამწყვეტია საქართველოსთვის, რათა მომავალში ის აღარ იყოს დამოკიდებული წიაღისეულ საწვავზე და ჩვენ სავსებით გვჯერა ბანკის შესაძლებლობის - საუკეთესოდ გამოიყენოს ეს ინვესტიცია და მოუთმენლად ველით ამ პარტნიორობის სისრულეში მოყვანას“. იშბანკ საქართველოს გენერალური დირექტორის მოადგილემ ჰაქან ქურალმა განაცხადა: „ჩვენ ვამაყობთ GGF-თან პარტნიორობით - ხელი მოვაწერეთ პირველ სასესხო ხელშეკრულებას ენერგოეფექტურობისა და განახლებადი ენერგიების პროექტების დასაფინანსებლად. 6.1 მილიონი ევროს გრძელვადიანი დაფინანსება ხელს შეგვიწყობს გავაფართოვოთ ადგილობრივი კორპორაციების, მცირე და საშუალო საწარმოებისა და შინამეურნეობების დაფინანსება. ამგვარად, ჩვენ, ერთის მხრივ, გავზრდით „მწვანე ფინანსებზე“ ხელმისაწვდომობას, მეორე მხრივ კი ხელს შევუწყობთ პირველადი ენერგიის დაზოგვას“.
მწვანე ზრდის ფონდის (GGF) შესახებ
ფონდი მწვანე ზრდისთვის (GGF) ინვესტირებას ახორციელებს მსოფლიოს 19 ქვეყანაში, სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის, კავკასიის, უკრაინის, მოლდოვას, ახლო აღმოსავლეთისა და ჩრდილოეთ აფრიკის რეგიონებში. ფონდის მიზნობრივი ინვესტიციები მიმართლია ენერგო რესურსების დაზოგვაზე, CO2 -ის ემისიის შემცირებაზე, და რესურსების ეფექტიანობის გაუმჯობესებაზე. ფონდი აღნიშნულ ინვესტიციებს ახორციელებს პირდაპირ, კომპანიებისა და მუნიციპალიტეტების განახლებადი ენერგიის პროექტების დაფინანსებით, ან არაპირდაპირ, შერჩეული ფინანსური ინსტიტუტების საშუალებით. GGF-ის ტექნიკური დახმარების მექანიზმი მაქსიმალურად ზრდის ფონდის ინვესტიციების ეფექტიანობას, ადგილობრივ ფინანსურ ინსტიტუტებსა და პარტნიორებში პოტენციალის შექმნით. GGF დაარსდა 2009 წლის დეკემბერში გერმანიის განვითარების ბანკისა (KfW) და ევროპის საინვესტიციო ბანკის ინიციატივით, ევროკომისიის, გერმანიის ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ფედერალური სამინისტროს, ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკისა და ავსტრიის განვითარების ბანკის (OeEB) ფინანსური მხარდაჭერით. ფონდის ინვესტორთა მზარდი ბაზა მოიცავს დონორ ორგანიზაციებს, საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტებს და ინსტიტუციონალურ კერძო ინვესტორებს, მათ შორის საერთაშორისო საფინანსო კორპორაციას (IFC), ჰოლანდიური განვითარების ბანკს (FMO), გერმანიის ეთიკურ ბანკს (GLS) და შვედეთის ეკლესიას. GGF-ის მრჩეველია Finance in Motion GmbH, რომელიც მსოფლიოში ერთ-ერთი წამყვანი აქტივების მმართველი კომპანიაა და 2.6 მილიარდ ევროზე მეტი მოცულობის აქტივებს მართავს. ტექნიკურ კონსულტაციებს კი MACS Management and Consulting Services GmbH უზრუნველყოფს.
დამატებითი ინფორმაციისთვის ეწვიეთ ვებგვერდს: www.ggf.lu ან გამოგვყევით ტვიტერზე: @GreenGrowthFund.
სს იშბანკი საქართველოს შესახებ
სს იშბანკი საქართველო საქართველოს ბაზარზე 2012 წლიდან ოპერირებს და თურქეთის უმსხვილესი კერძო საბანკო ჯგუფის - იშბანკის შვილობილი კომპანიაა. 2021 წლის 30 ივნისის მდგომარეობით თურქეთის იშბანკის აქტივები, 76 მილიარდ აშშ დოლარს შეადგენს. ბანკი 1,182 ადგილობრივი და 22 უცხოური ფილიალითაა წარმოდგენილი 5 ქვეყანაში, გარდა ამისა, შვილობილი ბანკებით და წარმომადგენლობითი ოფისებით - კიდევ 6 ქვეყანაში. იშბანკი საქართველო კორპორატიულ, მცირე და საშუალო საწარმოებს და საცალო სეგმენტის კლიენტებს საბანკო პროდუქტებისა და მომსახურების ფართო სპექტრს სთავაზობს საქართველოში.
დამატებითი ინფორმაციისთვის ეწვიეთ ვებგვერდს: www.isbank.ge.
მედია კონტაქტი - GGF მერლე რუმერი მარკეტინგისა და კომუნიკაციების მენეჯერი ტელ: +49 (0)69 271 035-171 Email: press@ggf.lu

GGF JOINS FORCES WITH ISBANK GEORGIA TO ADVANCE GREEN INVESTMENTS
· The EUR 6,1 million will result in CO2 reductions equivalent to powering 127 homes for one year. |
|
Luxembourg and Tbilisi, 24 December 2021 – The Green for Growth Fund (GGF) has partnered with Isbank Georgia, extending a EUR 6,1 million five-year facility to promote green investments throughout the country and support the decarbonization of the local economy and transition to greener energy sources. The impact of this investment will be augmented through tailored capacity building activities through the fund’s Technical Assistance Facility. The new investment will support Isbank Georgia advance green financing in the country, particularly for energy and resource efficiency measures. The funding will enable the bank to on-lend to corporate and SME clients planning to invest in, for example, energy efficiency measures in the construction of residential buildings, as well as finance PV installations. It is estimated the GGF funding will contribute to primary energy savings of 3,700 MWh/a and CO2 reductions of 700 t/a. On the Isbank Georgia investment, GGF Board Chairperson Olaf Zymelka said: “The GGF is delighted to partner with Isbank Georgia as they show tremendous promise in financing green energy initiatives. Access to financing is critical to Georgia’s transition to a fossil-fuel-free future, and we have full faith in the bank’s capacity to put this investment to the best use and look forward to see this partnership in action.” Hakan Kural, Deputy Chief Executive Officer, Isbank Georgia, said: “We are proud of establishing a new partnership with GGF by signing the first loan facility for financing energy efficiency and renewable energy projects. The long-term EUR 6,1 million funding will support us to expand financing to local corporates, SMEs and households and thus increase access to “green finance” on one hand, and contribute to primary energy savings at the same time.”
ABOUT THE GGF The Green for Growth Fund invests in measures designed to cut energy use and CO2 emissions, and improve resource efficiency in 19 markets across Southeast Europe, the Caucasus, Ukraine, Moldova, the Middle East and North Africa. The fund provides such financing directly to renewable energy projects, businesses and municipalities or indirectly via selected financial institutions. The GGF’s Technical Assistance Facility maximizes the fund’s investment impact through support for capacity building at local financial institutions and partners.
The GGF was initiated as a public-private partnership in December 2009 by Germany’s KfW Development Bank and the European Investment Bank, with financial support from the European Commission, the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development, the European Bank for Reconstruction and Development, and the Austrian Development Bank (OeEB). The fund’s growing investor base comprises donor agencies, international financial institutions and institutional private investors, including the International Finance Corporation, the Dutch development bank FMO, and the German ethical bank GLS. The GGF is advised by Finance in Motion GmbH, one of the world’s leading impact asset managers, with over EUR 2.6 billion in assets under advisory/management. MACS Energy & Water GmbH, acts as the technical advisor.
For more information see www.ggf.lu and follow us on Twitter @GreenGrowthFund
ABOUT ISBANK GEORGIA JSC Isbank Georgia has been operating in Georgia since 2012 and is a wholly owned subsidiary of Türkiye İş Bankası A.Ş., the largest private bank in Turkey with total assets of $76 billion as of 30 June 2021. Türkiye İş Bankası A.Ş. is represented with 1,182 domestic and 22 foreign branches in five countries, as well as subsidiary banks and representative offices in six more countries. Isbank Georgia provides a wide variety of banking products and services to corporate, SME and retail clients in Georgia.