შავი ზღვის ვაჭრობისა და განვითარების ბანკმა (BSTDB) იშბანკ საქართველოს მცირე და საშუალო ბიზნესის (SME) დაფინანსებისათვის საკრედიტო ხაზი გამოუყო
31 დეკემბერი, 2021- შავი ზღვის ვაჭრობისა და განვითარების ბანკმა (BSTDB) პარტნიორ ბანკს საქართველოში - იშბანკ საქართველოს 7 მილიონი ევროს ოდენობის სესხი გამოუყო. აღნიშნული რესურსი გამოყენებულ იქნება მცირე და საშუალო ბიზნესის (SME) ლიკვიდობისა და საბრუნავი საშუალებების დასაფინანსებლად, რომელიც წარმოადგენს ქვეყნის ეკონომიკური ზრდისა და დასაქმების მთავარ მამოძრავებელ ძალას.
დღევანდელი ხელშეკრულება ეფუძნება წარმატებულ თანამშრომლობას, რომელსაც საფუძველი ჩაეყარა 2018 წელს, როცა BSTDB გახდა პირველი საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტი, რომელმაც პარტნიორული ურთიერთობებები დაამყარა იშბანკ საქართველოსთან.
შავი ზღვის ვაჭრობისა და განვითარების ბანკის (BSTDB) პრეზიდენტმა დიმიტრი პანკინმა განაცხადა: „მოხარულები ვართ მორიგი თანამშრომლობით იშბანკ საქართველოსთან, რომელიც წარმოადგენს ერთ-ერთ უმსხვილეს თურქულ კერძო ინვესტიციას საქართველოში. აღნიშნული სახსრები დაეხმარება ბანკს, გაზარდოს მცირე და საშუალო ბიზნეს-კლიენტების დაფინანსება, რაც მიმდინარე პანდემიის პირობებში უმნიშვნელოვანესია დასაქმების, საექსპორტო შესაძლებლობებისა და კონკურენტუნარიანობის და ზოგადად ეკონომიკური ზრდისთვის“.
„ვამაყობთ შავი ზღვის ვაჭრობისა და განვითარების ბანკთან (BSTDB) თანამშრომლობის გაძლიერებით. ეს საკრედიტო რესურსი ხელს შეუწყობს მცირე და საშუალო ბიზნესის (SME) დაფინანსების გეპის შემცირებას, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია იმ ბიზნესების აღდგენის პროცესში, რომლებიც პანდემიამ დააზიანა. ამავდროულად, 7 მილიონი ევროს გრძელვადიანი დაფინანება ხელს შეუწყობს იშბანკ საქართველოს, გააძლიეროს მისი ფინანსური პოზიციები და გახდეს უფრო წარმატებული ადგილობრივ ბაზარზე. გვინდა დიდი მადლობა გადავუხადოთ BSTDB-ს ამ მხარდაჭერისათვის.“ - განაცხადა იშბანკ საქართველოს გენერალური დირექტორის მოადგილემ ჰაქან ქურალმა.
სს იშბანკი საქართველო წარმოდგენილია საქართველოში როგორც თურქული იშბანკის შვილობილი კომპანია. თურქული იშბანკი არის უმსხვილესი კერძო ბანკი თურქეთში. „იშბანკი საქართველო“ ემსახურება როგორც იურიდიულ, ასევე ფიზიკურ პირებს და სთავაზობს მათ საბანკო პროდუქტებისა და მომსახურების ფართო სპექტრს. მისი პრიორიტეტია ხელი შეუწყოს როგორც თურქეთსა და საქართველოს შორის ეკონომიკური და ბიზნეს ურთიერთობების გაღრმავებას, მშობელ კომპანიასთან თანამშრომლობით, ასევე მსხვილი, მცირე და საშუალო ბიზნესის განვითარებას საქართველოში. ინფორმაციისთვის ეწვიეთ: www.isbank.ge
შავი ზღვის ვაჭრობისა და განვითარების ბანკი (BSTDB) არის საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტი, რომელიც დაარსებულია ალბანეთის, სომხეთის, ბულგარეთის, საქართველოს, საბერძნეთის, მოლდოვეთის, რუმინეთის, რუსეთის, თურქეთისა და უკრაინის მიერ. ბანკის სათაო ოფისი მდებარეობს საბერძნეთის ქალაქ სალონიკში. BSTDB ხელს უწყობს ეკონომიკურ განვითარებასა და რეგიონალურ თანამშრომლობას, როგორც სესხების, საკრედიტო ხაზების, კაპიტალისა და გარანტიების მიწოდების, ისე საერთაშორისო სავაჭრო ოპერაციების დაფინანსების გზით, წევრი ქვეყნების სახელმწიფო და კერძო სექტორში. ბანკის კაპიტალი არის 3.45 მილიარდი ევრო და მას მინიჭებული აქვს შემდეგი რეიტინგები: “A” Standard and Poor’s-ის მიერ, “A2” Moody’s-ის მიერ და “A+” ACRA-ს მიერ. ინფორმაციისთვის ეწვიეთ: www.bstdb.org.

31 December 2021- The Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB) made available a EUR 7 million SME facility to Isbank, an existing BSTDB financial intermediary partner in Georgia. The facility will be used to support liquidity and working capital needs of small and medium-sized enterprises’ (SMEs), which are the main driver for economic growth and employment in the country.
Today’s agreement builds on the successful cooperation dating back to 2018, when BSDTB became the first IFI to partner with Isbank Georgia.
Commenting on the deal, Dmitry Pankin, BSTDB President, said: “We are delighted to teaming up again with Isbank, one of the largest private Turkish investors in Georgia, to help the bank grow and support its many SME customers. Providing financial support and liquidity to businesses, which remain credit-constrained under the on-going pandemic, is essential for generating employment, increasing export capacity and competitiveness and otherwise support economic growth”.
“We are proud to strengthen our partnership with BSTDB and sign the second Loan Agreement to finance SMEs in Georgia. This funding will contribute to reduce the SME finance gap that is especially important for the recovery efforts of businesses affected by the pandemic. At the same time, the long-term EUR 7 million funding will help Isbank Georgia to strengthen its financial positions and be more successful on the local market. We would like to thank BSTDB for this commitment and support”, commented Hakan Kural, Deputy Chief Executive Officer of Isbank Georgia.
JSC Isbank Georgia is operating in Georgia as a full subsidiary of Türkiye İş Bankası A.Ş., which is the largest private bank in Turkey. The bank serves commercial and individual clients with a wide variety of banking products and services. Isbank Georgia's priorities are to promote close commercial and business ties between Georgia and Turkey, in collaboration with the parent company, as well as to develop the Corporate and SME business in Georgia. More information on Isbank Georgia at www.isbank.ge.
The Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB) is an international financial institution established by Albania, Armenia, Azerbaijan, Bulgaria, Georgia, Greece, Moldova, Romania, Russia, Turkey, and Ukraine. The BSTDB headquarters are in Thessaloniki, Greece. BSTDB supports economic development and regional cooperation by providing loans, credit lines, equity and guarantees for projects and trade financing in the public and private sectors in its member countries. The authorized capital of the Bank is EUR 3.45 billion. BSTDB is rated long-term “A” by Standard and Poor’s,  “A2” by Moody’s and “A+” by the Russian credit rating agency ACRA. For information on BSTDB, visit www.bstdb.org.