IFC „იშბანკ საქართველოს“ მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის ახალ დაფინანსებას გამოუყოფს
• IFC-ის 10 მლნ. აშშ დოლარის ეკვივალენტური ოდენობის  დაფინანსება (ევროში)  საქართველოს მცირე ბიზნესის განვითარებას შეუწყობს ხელს
• დაფინანსების დაახლოებით 20 პროცენტი განკუთვნილია კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული ზემოქმედების შემცირების დასაფინანსებლად, ენერგოეფექტურობის და განახლებადი ენერგიის წყაროების გამოყენების ხელშეწყობის მიზნით
თბილისი, საქართველო, 15 აპრილი, 2024 - საქართველოში მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის  დაფინანსებაზე ხელმისაწვდომობის ამაღლების და საფინანსო სექტორის გაძლიერების მიზნით, საერთაშორისო საფინანსო კორპორაციამ (IFC-მ) „იშბანკ საქართველოსთან” ახალი საკრედიტო ხელშეკრულება გააფორმა. ხელშეკრულების თანახმად, IFC „იშბანკ საქართველოს” 10 მლნ. აშშ დოლარის ეკვივალენტური მოცულობის საფინანსო პაკეტს (ევროში) გამოუყოფს.
დაფინანსებასთან წვდომა ქართული ბიზნესისთვის რიგით მესამე შემზღუდველი ფაქტორია მსოფლიო ბანკის 2023 წლის საწარმოთა კვლევის თანახმად. IFC-ისთან პარტნიორობა „იშბანკ საქართველოს” საშუალებას მისცემს გაზარდოს მცირე და საშუალო ბიზნესის დაკრედიტება, რაც საწარმოებს კონკურენტუნარიანობის ამაღლებასა და სამუშაო ადგილების შექმნაში შეუწყობს ხელს.
ფინანსური რესურსების ნაკლებობა ასევე ერთ-ერთი მთავარი ბარიერია მცირე ბიზნესისთვის ენერგოეფექტური და განახლებადი ენერგიის ღონისძიებების განხორციელების თვალსაზრისით. ამ პრობლემის მოსაგვარებლად, IFC-ის დაფინანსების დაახლოებით 20 პროცენტი სწორედ ენერგოეფექტურ და განახლებადი ენერგიის პროექტებს მოხმარდება. IFC-ის დაფინანსება „იშბანკ საქართველოს” ასევე დაეხმარება კლიმატის ცვლილების მიმართ საპასუხო ღონისძიებების დაფინანსების სპეციალური პორტფელის შექმნაში.
„იშბანკ საქართველოს” გენერალურმა დირექტორმა ჰ. ემრე ილმაზმა განაცხადა: “საქართველოს მცირე ბიზნესი ქვეყნის ეკონომიკის უმნიშვნელოვანესი ნაწილია. IFC-ის დაფინანსება ხელს შეუწყობს ჩვენს ძალისხმევას გავაფართოოთ  შეთავაზებები მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის და გავამრავალფეროვნოთ ბანკის საკრედიტო პორტფელი სათბური აირების შემცირების ღონისძიებების პარალელურად. ეს სესხი ბანკს ენერგოეფექტურობის ამაღლების და განახლებადი ენერგიის პროექტების დაფინანსებაში დაეხმარება.“
პროექტი IFC-ის პირამიდის პლატფორმის  ნაწილია, რომელიც 1 მლრდ. აშშ დოლარის გლობალური საფინანსო ინსტრუმენტია და 2021 წელს შეიქმნა, რათა ფინანსური სერვისების პროვაიდერებს მცირე ბიზნესის დაფინანსებაში შეუწყოს ხელი, რაც, თავის მხრივ, ეკონომიკურ ზრდას და სამუშაო ადგილების შექმნას ისახავს მიზნად.
„მიუხედავად იმისა, რომ დაფინანსებასთან წვდომა საქართველოში მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა, ბევრი მცირე საწარმო კვლავ აღნიშნავს ამ მიმართულებით ძირითადი დაბრკოლებების არსებობას. ამიტომ საფინანსო სექტორის მხარდაჭერა ჩვენთვის ერთ-ერთი სტრატეგიული პრიორიტეტია. ჩვენი პარტნიორობა „იშბანკ საქართველოსთან” მიზნად ისახავს ეკონომიკური ზრდის ხელშეწყობას და საწარმოების დახმარებას კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებული მდგრადობის ამაღლების და ენერგოეფექტურობის გაუმჯობესებაში,” აღნიშნა IFC-ის რეგიონულმა მენეჯერმა საქართველოში ივანა ფერნანდეს დუარტემ.
IFC-ის პარტნიორობა „იშბანკ საქართველოსთან” 2020 წელს დაიწყო 10 მლნ. აშშ დოლარის ინვესტირებით მცირე და საშუალო ბიზნესისთვის სესხების გასაცემად და სხვადასხვა ვალუტით საპროცენტო სვოპების ხელშეკრულების გაფორმებით, რაც ბანკისთვის აქტივების და ვალდებულებების მართვის უკეთესი შესაძლებლობების შექმნას ისახავდა მიზნად.
„იშბანკ საქართველო” „თურქეთის იშბანკის” სრულ მფლობელობაშია, რომელიც უდიდესი კერძო საბანკო ჯგუფია თურქეთში და IFC-ის დიდი ხნის კლიენტიცაა. ეს პროექტი კიდევ უფრო გააფართოებს IFC-ის მტკიცე ურთიერთობებს „იშბანკის” ჯგუფთან.
IFC-ის შესახებ
IFC მსოფლიო ბანკის ჯგუფის წევრი და განვითარებაზე ორიენტირებული ყველაზე მსხვილი საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტია, რომელიც განვითარებად ქვეყნებში კერძო სექტორს უწყობს ხელს. ჩვენ ვმუშაობთ 100-ზე მეტ ქვეყანაში და ვიყენებთ ჩვენს კაპიტალს, გამოცდილებასა, და გავლენას, გარდამავალი ეკონომიკის მქონე ქვეყნებში ბაზრების და შესაძლებლობების შესაქმნელად. 2023 საფინანსო წლის განმავლობაში, IFC -მ განვითარებადი ქვეყნების კერძო კომპანიებსა და საფინანსო ინსტიტუტებში რეკორდული, 43.7 მილიარდი აშშ დოლარის  მოცულობის ინვესტიცია განახორციელა, კერძო სექტორის მიერ გადამწყვეტი როლის შესრულების ხელშესაწყობად უკიდურესი სიღარიბის დაძლევასა და საყოველთაო კეთილდღეობის ამაღლებაში, სხვადასხვა კრიზისების შედეგებთან ქვეყნების ბრძოლის პარალელურად. დამატებითი ინფორმაციის მიღება შესაძლებელია ვებ-გვერდზე: www.ifc.org
თვალყური ადევნეთ IFC-ის სოციალურ მედიაში.
სს „იშბანკ საქართველოს” შესახებ
სს „იშბანკი საქართველო”  2012 წლიდან ფუნქციონირებს საქართველოში და თურქეთის უმსხვილესი კერძო საბანკო ჯგუფის „იშბანკის“ შვილობილი კომპანიაა. „თურქეთის იშბანკის“ მთლიანმა აქტივებმა 2023 წლის დეკემბრის მდგომარეობით 83 მლრდ. აშშ დოლარი შეადგინა. „თურქეთის იშბანკი“ წარმოდგენილია 1,066 ადგილობრივი და 22 უცხოური ფილიალით 5 ქვეყანაში, ისევე როგორც შვილობილი ბანკებით და  ოფისებით 6-ზე მეტ ქვეყანაში. სს „იშბანკი საქართველო” კორპორაციულ და მცირე და საშუალო ბიზნესის წარმომადგენლებს საბანკო პროდუქტების და სერვისების დიდ მრავალფეროვნებას სთავაზობს. დამატებითი ინფორმაციისთვის იხ. www.isbank.ge.

IFC Commits New Financing to Isbank Georgia to Boost Access to Finance for SMEs
• Around 20 percent of financing earmarked for climate finance to boost energy efficiency and renewables
Tbilisi, Georgia, April 15, 2024—To increase access to finance for Georgia’s small and medium enterprises (SMEs) and bolster the country’s finance sector, IFC signed a new loan agreement providing Isbank Georgia with a financing package of $10 million equivalent in EUR.
Access to finance is the third main constraint to doing business for Georgian firms according to the World Bank’s Enterprise Surveys 2023. IFC’s partnership with Isbank Georgia aims to address that challenge by enabling the bank to increase its lending to SMEs, helping them become more competitive and create jobs.
Lack of finance is also one of the main barriers to implementing energy efficiency and renewable energy measures among Georgia’s smaller businesses. To help address that, around 20 percent of IFC’s financing will be earmarked for climate finance projects, including those supporting energy efficiency measures and renewables. This will also help Isbank Georgia in establishing its climate finance portfolio.
H. Emre Yılmaz, CEO and Country Manager of Isbank Georgia, said: “Georgia’s smaller businesses are a crucial part of the country’s economy. IFC’s financing will support our efforts to expand our offerings to our SME clients and diversify the loan portfolio of the bank while also encouraging measures to reduce their carbon footprint. This funding will support the bank in financing energy efficiency and renewable energy projects.”
The project is part of IFC’s Base of the Pyramid Platform, a $1 billion global financing facility launched in 2021 to support financial services providers in delivering funding to smaller businesses and low-income households, to support economic growth and job creation.
“While access to finance has improved significantly in Georgia, many smaller businesses still cite access to finance among their major constraints. That is why supporting the financial sector is one of our strategic priorities. Our partnership with Isbank Georgia aims to help boost economic growth and resilience sustainably, with a climate-related component to also help businesses improve their energy efficiency,” said Ivana Fernandes Duarte, IFC's Regional Manager for the South Caucasus.
IFC partnered with Isbank Georgia in 2020 with a $10 million investment to scale up on-lending to SMEs as well as an agreement for cross-currency interest swaps to allow the bank to better manage its assets and liabilities.
Isbank Georgia is a wholly owned subsidiary of Türkiye İş Bankası A.Ş., the largest private banking group in Türkiye and a longstanding IFC client. This project further expands IFC’s strong relationship with the İşbank Group.
About IFC
IFC—a member of the World Bank Group—is the largest global development institution focused on the private sector in emerging markets. We work in more than 100 countries, using our capital, expertise, and influence to create markets and opportunities in developing countries. In fiscal year 2023, IFC committed a record $43.7 billion to private companies and financial institutions in developing countries, leveraging the power of the private sector to end extreme poverty and boost shared prosperity as economies grapple with the impacts of global compounding crises. For more information, visit www.ifc.org.
Stay Connected with IFC on social media
About JSC Isbank Georgia
JSC Isbank Georgia has been operating in Georgia since 2012 and is a wholly owned subsidiary of Türkiye İş Bankası A.Ş., the largest private bank in Türkiye with total assets of $83 billion as of December 2023. Türkiye İş Bankası A.Ş. is represented with 1,066 domestic and 22 foreign branches in 5 countries, as well as subsidiary banks and representative offices in 6 more countries. JSC Isbank Georgia provides a wide variety of banking products and services to corporate and SME clients in Georgia. For more information, visit www.isbank.ge.